Ak zažívate násilie zo strany svojho partnera, na hľadanie pomoci a informácií na internete používajte bezpečný počítač, tablet, alebo smartfón, ku ktorému nemá váš partner priamy prístup.  

Ak máte podozrenie, že váš partner kontroluje a sleduje vaše aktivity na internete, môže to tak skutočne byť. Počítač, tablet, smartfón a internet, ku ktorým má váš partner prístup, používajte skôr na bežné aktivity, ako hľadanie informácií o počasí, televíznom programe a pod. Na to, aby niekto monitoroval vaše aktivity na rôznych elektronických zariadeniach, nemusí byť v tejto oblasti odborník. Je mnoho spôsobov ako sa to dá urobiť.  

Najbezpečnejší spôsob, ako získať informácie online, je pripájať sa na internet z počítača, tabletu, smartfónu, ktorý používate v práci,  alebo zo zariadenia niekoho komu dôverujete. Ďalšou možnosťou je používať zariadenia, ktoré sú dostupné vo verejných priestoroch, napríklad v knižnici, obchodoch s elektronikou, alebo predajniach mobilných operátorov. 

bezpečného zariadenia hľadajte aj informácie, ktoré potrebujete v prípade, že sa chystáte z násilného vzťahu odísť – inzeráty s ponukou zamestnania a bytov, cestovné poriadky vlakov a autobusov, informácie o cene lístkov na vlak a autobus a podobne. 

Počítače, tablety a smartfóny ukladajú množstvo informácií o navštívených webových stránkach, e-mailoch a okamžitých správach, ktoré posielate, internetových telefónnych hovoroch, nákupoch online, peňažných transakciách prostredníctvom služby internet banking a mnohých ďalších aktivitách. 

Tlačidlo odísť zo stránky 

Červené tlačidlo RÝCHLO PREČ napravo stránku Zastavme násilie rýchlo skryje, budete však musieť vymazať svoju históriu, aby ste úplne zakryli svoje stopy. 

Súkromné prehliadanie 

Ak potrebujete súrne nájsť na internete informácie zo zariadenia, ktoré nie je pre vás bezpečné, vo webom prehliadači použite režim „súkromného prehliadania“. V tomto režime sa do zariadenia, ktoré používate neukladajú žiadne údaje o vašej aktivite (žiadna história, webová medzipamäť ani nič iné).  

Zistite, ako súkromne vyhľadávať v týchto prehliadačoch: 

Chrome

Safari 

Microsoft Edge 

Firefox 

Vymazanie histórie prehliadania 

V histórii prezerania stránok webových prehliadačov viete vymazať celú históriu prehliadania, alebo konkrétne stránky, ktoré nechcete, aby sa v hitórii prehliadania zobrazovali. 

Zistite, ako vymazať históriu v týchto prehliadačoch:

Chrome 

Safari 

Microsoft Edge 

Firefox 

Pamätajte 

Ak máte podozrenie, alebo viete, že partner sleduje vaše aktivity na internete, alebo počítači, môže byť nebezpečné zrazu vymazať históriu prezeraných webových stránok. Podozrenie to môže vyvolať najmä vtedy, ak to nie je niečo, čo zvyčajne robíte, alebo čo je zvykom pri používaní počítača, tabletu alebo smartfónu u vás doma. 

Skip to content